Celtman 2019

To był jeden z tych wyścigów, który planowałem pokonać szybko i na sportowo, a szybko zostałem sprowadzonym na ziemię ogromem przedsięwzięcia i zmuszonym do walki o przetrwanie. Wybujałe ego nie jest pomocne w endurance racing!

Dla niewtajemniczonych, Celtman to ekstremalny Ironman w Szkocji. Zawodników czeka 3.4 km pływania w lodowatej wodzie (tym razem było 11 stopni) 202 km po górzystym terenie na rowerze i na koniec, maraton górski.

Po 40 minut pływania, obie nogi odmówiły mi posłuszeństwa. Wydaje mi się, że przez zimna wodę. Przód i tył ud zostały całkowicie zablokowanie przez bolesne skurcze. Do brzegu zostało mi ciągle 20 min. Od tej chwili, zamiast zastanawiać się „jaki będzie mój czas na mecie”, myślałem „jak wytrzymam kolejne 5 minut?” Nie chcę brzmieć zbyt dramatycznie, ale było źle. Okropne. W czasie pływania musiałem nawet obrócić się na plecy (nigdy mi się to jeszcze nie zdarzyło) zgrzytając zębami z bólu I zimna. Wkradło się tez kilka cichych łez. Bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że niczym nie złagodzę bólu. Krzyknąłem tylko kilka brzydkich słów pod wodą i kontynuowałem pływanie.

Nieprzypadkowo Celtman jest nazwany ekstremalnym. Wyścig trwał.

Zmęczone skurczami nogi już nigdy nie wróciły do normy I Odcinek rowerowym, historycznie ulubiony kawałek triathlonu, zmienił się w walkę o przeżycie. Ciężki czołowy wiatr nie pomagał. Po około 4 godzinach walki moja głowa i wola była tak słabe, że zacząłem planować kontrolowany wypadek. Nie mogłem przecież po prostu zrezygnować, ale gdybym się rozbił, miałbym doskonałą wymówkę. Bilem się z tą myślą przez co najmniej 20 km, decydując przeciwko tylko dzięki mojej ekipie. Tak wiele dla mnie już zrobili, nie mogłem ich zawieść! I tak po długiej walce, nadszedł czas na górzysty bieg. Do cut-off na niebieską koszulka miałem mnóstwo czasu (2h30min). Wiedziałem, że dam rade.

W Celtmanie, prócz regularnych pierwszych trzech miejsce przyznaje się niebieskie i białe koszulki. Magiczna bariera to 11 godzin od startu do tranzycji t2a. Jeśli się mu uda, może kontynuować górna trasa i dostaje niebieska koszulka. Jeśli nie, musi zadowolić się dolna trasa i białym T-shirtem finiszera.

Mimo dużego zapasu czasu, Pierwsze 16 km biegu nie były zabawne. Ciężko się biega po 7 godzin na rowerze w pozycji aero.

Wiem, to wszystko brzmi ponur, zrobi się jeszcze gorzej. Przepraszam, ale taka była rzeczywistość. Jeśli oczekiwałeś opowieści łatwej I przyjemnej, nie znajdziesz jej tutaj. Wrócimy do wyścigu. Po szybkim postoju na t2a, uzupełnieniu zapasów i krótkiej pogawędce z Joanną i Richardem, rozpoczęliśmy wspinaczkę górna trasa.

Jest taki moment, uwieczniony na video przez Grześka, mojego supportera, kiedy wchodzę na gore ze zdziwioną twarzą, z głową w dół, mamrocząc coś, nieświadomy otoczenia.

Chwilę później musiałem usiąść, by odzyskać siły. Nie chciałem już się ścigać. Jeśli mój duch walki nie został zabity przez zimną wodę, skurcze, rower i wiatr, zdecydowanie zostawiłem go na tym krwawym wzgórzu. I wciąż mieliśmy do pokonania 22 km bardzo ciężkiego, górzystego terenu. Z pozytywnych aspektów, atmosfera na górze była fenomenalna. Wszyscy byli zmęczeni, ale szczęśliwi, wiwatowali innych zawodników i cieszyli się świeżym powietrzem, błękitnym niebem i muzyką na dudach (tak, na najwyższym szczycie był bagpiper!).

Po 17 walki skończyłem na 69 miejscu. Według Richarda „to Bardzo dobra pozycja”: P Nie wiem, gdzie znalazłem dodatkową energię, aby ukończyć bieg. Kopałem głęboko, ciężko płacąc za moje wybujałe ego i nierealne cele czasowe. Wyścig potwierdził, że moje ciało może jednak więcej niż się spodziewałem. Dowiedziałem się również, że kiedy myślisz, że już osiągnąłeś dno, poniżej znajduje się zupełnie nowy poziom bólu. A kiedy osiągniesz kolejne dno, szybko zdasz sobie sprawę, że poniżej jest jeszcze jeden, jeszcze ciemniejszy poziom. A potem kolejny. I kolejny.

Jestem zarazem przerażony i zafascynowany ideą znalezienia mojej granicy wytrzymałości. Ile jest poziomów pode mną?

 

PS. Nie skończyłbym tego wyścigu bez wsparcia wielu bliskich ludziom z mojego serca. Dziękuję bardzo za pomoc, jesteście prawdziwymi bohaterami!

na trasie wysokiej
Celtman 2019
suporterzy Celtman 2019
szczesliwi ze juz koniec Celtmana lol
wyniki celtmana
Facebook Comments